Daha detaylı bilgiye ihtiyacınız varsa diyot.net site arama motoruyla ulaşabilirsiniz .
Binlerce konu başlığı , Şemalar PDF kitap ve ders notları .

555 entegresi timer (zamanlayıcı)

555 entegresi 555 timer 555 saatleri 555 devresi

555555 timer (zamanlayıcı) entegresi 555 555

555 timer (zamanlayıcı) entegresi en önemli ve en çok kullanılan entegreler den biridir . Zamanlamanın oldugu bütün elektronik kartlarda(digital) görebilirsiniz .Zamanlama aralığının mikrosaniyeler ile saatler arasında olması ve ayarlanabilir çıkış frekansı gibi özellikleri, yaygınlaşmasında oldukça etkilidir.
555

1 – Ground ; Topraklama bacağı

2 – Trigger: Bu bacağı tetikleme ayağı olarak kullanılır.

3 – Output: Çıkış bacağı

4 – Reset: Bu n-bacağı lojik 0 olunca devre reset yapar ve Q çıkışı lojik 0 olur. Reset bacağı diğer bacaklara bağlı değildir.

5 – Control: 2/3 Vcc gerilim alan noktaya bağlanmış olan bu bacaklar gerilim değiştirilerek arzu edilirse zamanlama periyodu değiştirilebilir. Normalde küçük bir kapasite ile toprak hattına bağlanır.

6 – Threshold: 2/3 Vcc üzerinde gerilim olduğunda flip-flop reset atar.

7 – Discharge: npn transistörün kolektör bacağına bağlanmıştır. Transistör iletimde olunca (beyz gerilimi pozitif olunca) bu baka toprak hattına bağlanır.

8 – Vcc: +4.5V ile +16V arasında gerilim verilebilir.

555 Entegresi

Bacakların görevleri (BU KISIM GOOGLE TERCÜMESİ )

Pim 1 (Toprak): Zemin (veya ortak) pim normal devresi ortak (toprağa) bağlanır cihaz, en çok olumsuz arz potansiyeli olduğunda pozitif besleme gerilimleri işletilmektedir.

Pin 2 (Tetikleyici): Bu ​​pin alt karşılaştıncıya girdi ve sırayla çıkış yüksek gitmek için neden mandalı, ayarlamak için kullanılır. Bu durumlu operasyonda zamanlama dizinin başlangıcıdır. Tetikleme (yarım gerilim pimi 5 görünen, ya da genel olarak,) 1/3 V + bir voltaj seviyesinin altına yukarıdan pimin alarak yapılır. Tetikleme girişine eylemi tetik kaynağı olarak kullanılmak üzere, yavaş hızı arasında değiştirilebilir dalga formları yanı sıra, darbeden sağlayan, seviye-duyarlıdır.Pals bu pin düşük bundan daha uzun tutulursa, tetikleme girişi yeniden yüksek tahrik kadar, çıkış yüksek kalacaktır dış R ve C tarafından belirlenen zaman aralığından daha kısa süreli olmalıdır. Tetikleme giriş sinyali ile dikkat edilmelidir bir önlem bu zamanlama döngüsü daha uzun bir süre boyunca 1/3 daha düşük bir V + kalmamalıdır olmasıdır. Bunun için izin ise, zamanlayıcı yeniden tetikleyici olacaktır kendisi ilk çıkış darbesinin sona ermesi üzerine. Zamanlayıcı uzun istenen çıkışı darbe genişliği daha giriş darbelerinin ile kararlı modunda çalıştığı zaman Böylece, giriş tetikleyici etkin farklılaşması ile kısaltılmalıdır. Tetiklenmesi için minimum izin verilen darbe genişliği atım seviyesine bağlı bir şekilde bağlı olmakla beraber, genel olarak güvenilir olacaktır tetikler 1us (mikro saniye) den daha büyük ise. Tetikleme girişine göre ikinci bir önlem alt karşılaştırıcı depolama süresi ile ilgilidir.Devrenin bu kısmında tetikleme sonra birkaç mikrosaniye normal kapatma gecikmeleri sergileyebilir; diğer bir deyişle, sürgü hala tetik darbesi sonra bu zaman süresi için bir tetikleme girişine sahip olabilir. Uygulamada, bu asgari durumlu çıkış darbe genişliği nedeniyle bu yönde tetikleme çifte engel olmak mümkün 10us sırasına olması gerektiği anlamına gelir. Güvenli bir tetikleme pimi uygulanabilir gerilimi aralığı V + ve şasi arasındadır. Bir doğru akım, açma akımı olarak adlandırılan, aynı zamanda, harici devreye bu terminalden akmalıdır. Bu akım genellikle 500nA (nano-amp) ve yere pin 2 den direnç allowable üst sınırını belirleyecek. V çalışan bir astable yapılandırma için + = 5 volt, bu direnç 3 Mega-ohm; daha yüksek V + düzeyleri için büyük olabilir.

Pin 3 (Çıkış): - Q24 555 çıkış transistörleri Q20 oluşan yüksek akım totem-kutuplu sahneye geliyor. Transistörler Q21 ve Q22 kaynak tipi yükler için sürücü sağlamak ve onların Darlington bağlantısı kullanılan V + Şebeke düzeyin yaklaşık 1,7 volt az bir yüksek devlet çıkış gerilimini sağlar. Transistör Q24 (tipik TTL girişleri olarak) V + anılacaktır düşük devlet yüklerinin akım-batan yeteneği sağlar. Transistör Q24 akım-batan mantığı sürerken, iyi gürültü marjı ile, doğrudan arayüz olanak sağlayan düşük doyma gerilimi vardır. Tam çıkış doyma seviyeleri yüksek ve düşük devletler için, ancak, besleme gerilimi ile belirgin değişir. 5 voltluk bir V + 'de, örneğin, VCE (SAT), düşük durumu genel olarak 5 mA 0.25 volttur. 2 volt değerinde bir çıkış-düşük gerilim seviyesi (güç dağılımı tabii ki, bu gibi bir durumda, dikkate alınmalıdır), izin verilen ise, 15 voltta Çalışma, ancak, 200mA batırabilir. Yüksek devlet düzeyinde 3.3 volt V + = 5 volt, tipik olarak; V + = 15 voltta 13.3 volt.Yükselişi ve hem de çıkış dalga zamanlar 100NS olmak oldukça hızlı, tipik anahtarlama zamanlar düşer.Çıkış piminin durumu her zaman mandalı mantık durumunun tersini yansıtır ve bu gerçeği Şek incelenerek görülebilir.Mandal kendisi doğrudan erişilemez olması nedeniyle 3. Bu ilişkinin en mandal giriş tetikleme koşulları açısından açıklanabilir. Yüksek bir durum için çıkış tetiklemek için, tetik giriş geçici olarak daha düşük bir düzeyde bir üst alınır. ["- Tetik Pin 2"] bakın. Bu mandal sebep olur ve çıkış yüksek gidin. Alt karşılaştırıcının Tahrik çıkış yüksek halde yerleştirilebilir ki tek tarzıdır.Mandalı sıfırlar, - çıkış ["Eşik Pin 6" bakınız] eşik daha yüksek bir seviyeye bir alt gitmek için neden olarak düşük bir duruma iade edilebilir.Çıkışı da ["- Reset Pin 4" e bakınız] yere yakın düşük bir duruma reset alarak düşüğe gitmek için yapılabilir. Bu pin mevcut çıkış voltajı Vcc 8 eksi 1.7V pin uygulanan yaklaşık olarak eşittir.

Pim 4 (Reset): Bu pin ayrıca mandalını sıfırlamak ve düşük bir duruma çıkışını dönmek için kullanılır.Sıfırlama gerilim eşik seviyesi 0.7 volt, ve bu pin 0.1mA bir lavabo mevcut cihazı sıfırlamak için gereklidir. Bu seviyeler işletim V + seviyesindeki nispeten bağımsızdır; Böylece reset girişi herhangi bir besleme gerilimine uyumlu TTL.Sıfırlama girişi baskın işlevidir; yani, diğer girdilerin birinin durumunun ne olursa olsun düşük bir duruma çıkışını zorlar. Bu nedenle çıkış için sıfırlama "kapalı", vb Gecikme süresi 0,5 uS sipariş üzerine tipik ve asgari sıfırlama darbe genişliği 0.5 mS "on" dan kapı salınımlar için, erken bir çıkış darbesi sonlandırmak için kullanılan olabilir . Bu rakamların Ancak ne garanti, ve bir üretici diğerine değişebilir. Kısacası, pin sıfırlama 0 ile 0,4 volt arasında herhangi bir gerilim seviyesi pin uygulandığında Pim devreye çıkış pin 3. durumunu kontrol flip-flop sıfırlamak için kullanılır. Kullanılmadığı zaman pin sıfırlama olursa olsun flip-flop, diğer girişler ne devlet, düşük gitmek için çıktı zorlar., Bu reset sahte resetle ihtimalini önlemek için V + bağlı olması tavsiye edilir.

Pin 5 (Kontrol Gerilimi): Bu pin 2/3 V + voltaj bölücü noktaya doğrudan erişim, üst karşılaştırıcı için referans seviyesini sağlar. - Alt-karşılaştırmalı referans girişi, Q13 bu noktadan (R9 R8) 1 bölücü: 2 olduğu gibi, aynı zamanda, daha düşük karşılaştıncıya dolaylı erişim sağlar. Bu terminali kullanımı kullanıcının seçenektir, ancak, gerilim-kontrollü çalışma, zamanlama dönemin tadil edilmesine izin 555 zamanlayıcı bir gerilim kontrollü modda kullanıldığında vb komparatör, sıfırlayarak aşırı esneklik izin vermiyor V yaklaşık 1 voltluk az ila + aşağı (bu garanti değildir rağmen) zemin 2 volt içinde için. Gerilimler güvenle bu sınırların dışında uygulanabilir, fakat güvenilirlik için V + ve zemin sınırları içinde sınırlı olmalıdır. Bu pin bir voltaj uygulayarak, bağımsız RC ağı cihazın zamanlaması değiştirmek mümkündür.Kontrol gerilimi sayesinde, bağımsız olarak RC çıkış palsının genişliği kontrol etmesini sağlar, tek kararlı modunda Vcc olarak 45 ila 90% arasında değişebilir. Bu kararsız modunda kullanıldığında, kontrol voltajı tam Vcc için 1.7V arasında değişebilir.Kararsız modunda voltajını değiştirerek (FM) çıkışı ile modüle edilmiş bir frekans üretir. Bir karşılaştırma giriş olduğundan, kontrol gerilim pimi kullanılmaz durumunda, bu, gürültü bağışıklık için 0.01uF (10nF) kadar bir kapasitör ile, toprağa, bir by-pass edilmesi tavsiye edilir. Ben 'hayır-pin-5' hiçbir şeye bağlı birçok devreler gördük beri bu gerçeği çok 555 devrelerinde açık değildir, ama bu doğru bir işlemdir.Küçük seramik kap tetikleme yanlış ortadan kaldırabilir.

Pim 6 (Eşik): Pin 6 üst karşılaştırıcı bir girişi (diğer varlık pin 5) ve çıkış düşük gitmesine neden olur mandalı, sıfırlamak için kullanılır. Bu terminal vasıtasıyla sıfırlama 2/3 V + (5 numaralı normal voltaj) bir gerilim düzeyine aşağıdan yukarı doğru terminali alarak yapılır. Eşik piminin hareket yavaş hızlı-arasında değiştirilebilir dalga formları sağlayan, düz duyarlıdır. Güvenli bir eşik pimine uygulanabilir gerilimi aralığı V + ve şasi arasındadır. Bir doğru akım, bir eşik akım olarak adlandırılan, aynı zamanda, harici devre bu terminal akmalıdır. Bu akım genellikle 0.1μA ve V + pim 6 toplam direnç allowable üst sınırını belirleyecek. + = 5 volt V çalışan ya zamanlama yapılandırması için, bu direnç 16 Mega-ohm. 15 volt çalışması için, direnç maksimum değer 20 megaoma olduğunu.

Pim 7 (Tahliye): Bu pin transistör "üzerinde" açıldığında, pim 7 etkili şasiye kısa, böylece toprağa gider verici olan bir npn transistör (S14), açık kollektör bağlanır. Genellikle zamanlama kapasitör pin 7 ve şasi arasına bağlanır ve transistör "üzerinde" açıldığında boşaltılır. Bu transistörün iletim devlet zamanlama çıkış aşaması aynıdır.Çıkışı düşüktür ve çıkış yüksek olduğunda (toprağa yüksek direnç) "kapalı" O zaman (toprağa karşı direnci düşük) "açık".Tek kararlı ve kararsız zaman modu her ikisinde de, bu transistor şalteri şasiye zamanlama ağın düğümleri uygun kilitlemek için kullanılır. Doygunluk gerilimi 5 mA veya daha az akımlar için 100mV (mili-Volt) altında tipik ve off-devlet kaçak (bu parametreler tüm üreticiler tarafından belirtilen değil, ancak) 20nA ilgili. Maksimum kollektör akımı dahili böylece zirve darbe-akım boşalma nedeniyle kondansatör boyutu kısıtlamaları kaldırarak, tasarımı ile sınırlıdır. Bazı uygulamalarda, bu açık kollektör çıkışı çıkışı (pin 3) benzer akım-batan yeteneği ile, bir yardımcı çıkış terminali olarak kullanılabilir.

Pim 8 (V +): V + pimi (aynı zamanda Vcc olarak anılacaktır) 555 zamanlayıcı IC besleme gerilimi pozitif terminali.555 Tedarik-gerilim çalışma aralığı 4,5 volt 16 volt (maksimum) (en az), ve 5 volt ve 15 volt arasında operasyon için belirtilir. Cihaz periyodunun zamanlanması bir değişiklik olmadan voltajlarının bu aralıkta esasen aynı şekilde çalışır. Aslında, en önemli fark, operasyonel besleme gerilimi arttıkça her iki akım ve voltaj aralığı için artan çıkış tahrik yeteneği vardır. Voltaj değişimini sağlamak için bir zaman aralığı duyarlılığı, tipik olarak% 0.1 volt başına düşüktür. 18 volta kadar yüksek gerilim seviyelerinde çalışmaktadır mevcut özel ve askeri cihazlar vardır.

devredeki gösterimi;
555 timer (zamanlayıcı) entegresi

555 Entegresinin Özellikleri

 1. Kapanma (turn-off) süresi 2 mikrosaniyeden kısadır
 2. Maksimum işlem frekansı 500 KHz’den büyüktür
 3. Mikrosaniyelerden saatlere kadar zamanlama sağlar
 4. Monostable ve astable çalışma
 5. Yüksek çıkış akımı
 6. Ayarlanabilir çıkış frekansı
 7. TTL uyumluluğu
 8. 5 – 15V arası çalışma

Kullanıldığı Yerler

 1. Hassas Zamanlama
 2. Darbe Üretimi
 3. Ardışık Zamanlama
 4. Zaman Gecikmesi Üretimi
 5. Darbe Genişlik Modülasyonu (PWM)


8 tane bacagı(pin) olan bu entegrenin tek çıkışı vardır(3 numaralı pin)bu entegreyi(chip) çalıştırabilmek için 1 ve 8 genelde 12 volt verilir .bu entegrenin çalışma mantıgı ise şöyledir: trigger (pin 2) voltajı 2/3 Vs degerinden küçükse 8 ve 3 numaralı pin kısa devre olur ve böylece output (pin 3) Vs ye eşit olur eger 2/3 Vs degerine ulaşırsa bu sefer 1 ile 3 kısa devre olur böylece output(pin 3) 0 volt oluryani görüldügü gibi çkış iki deger alabilir ya 0 volt yada Vs(uyguladıgınız volt degeri) olurbunun anlamı (digital anlamda) 0 ve 1(off ve on) dir.0 kalma süresi ve 1 kalma süresini istediginiz gibi ayarlayabilirsiniz örnegin bir lambanın 5 saniye yanıp 25 saniye sönmesini saglayabilirsiniz (bu süreler size baglı)
To : çıkışın 0V (off veya 0) olma süresini belirtsin
T1 : çıkışın Vs (on veya 1) olma süresini belirtsin
Peki bu süreleri nasıl ayarlıyacagız?
Öncelikle 555 in devre kurulumu bu şekildedir
555 timer (zamanlayıcı) entegresi
Görüldügü gibi 1 ve 8 ucuna Vs voltajı uyguladık 555 in çalışması için R1 ve R2 C1 kapasitorünün dolma süresini belirler(Vs tarafından C1 dolmaya başlıyacak) dolayısıyla bu dolma süresi output un Vs olarak kalma süresidir belli bir degerden sonra boşalacagı için(C1 2/3Vs degerine ulaşınca ) boşalırken (discharge) ise R2 üzerinden boşalacak bu degerde output un 0 V olma süresini belirler( C1 kapasitörü boşalırken R2 üzerinden discharge pin inden 1 pin ine boşalacak C1 1/3Vs olana kadar boşalacak) RC devre karekteristiginden şunları çıkarabiliriz;
T1=07x(R1+R2)xC1 charge (2/3 Vs ye kadar)olma ve outputun Vs olarak kalma süresi R1+R2 ye baglı
[img]To=07xR2xC1[/img] discharge olma(1/3 Vs ye kadar) ve output un 0 V olarak kalma süresi sadece R2 ye baglı
Tabi ki bunlar C1 in büyüklügünede baglıdır

555 timer (zamanlayıcı) entegresi
Burada Tm=T1 Ts=To
001uF kapasitörünü kullanmayabiliriz sadece 5 pinine gürültüyü (noise) önlemek için yerleştirilmiştir
555 timer (zamanlayıcı) entegresi

İşte arkadaşlar görüldügü gibi devreyi ilk çalıştırdıktan sonra (Tabi ki önce C1 kapasitörü 0V degerinden başlıyacak)ama sonra 1/3 Vs ve 2/3Vs degerinin arasında degişecek yani discharge (pin 7)pini C1 in degeri 2/3 Vs oldugunda devreye girecek peki ya bu bilgiyi discharge nerden alacak? Bu bilgiyi trigger dan alacak çünkü C1 in ucu (degeri )tiriger a baglı görüldügü gibi

555 timer (zamanlayıcı) entegresi
Output Vs oldugu zaman üstteki led yanmaz ama alttaki yanar output 0V oldugu zaman ise alttaki yanmaz(çünkü voltage farkı sıfır ) ama üsteki yanar
555 timer digital anlamda 0 ve 1 leri üreten çok önemli bir entegredir içinde sadece 2 transistörle yapılmış bir devre vardır bu 0 ve 1 süreleri pinlere baglanacak RC devre karekteristigine baglı oldugu için devre design yaparken 555 in bu şekilde kullanımı çok önemlidir mesala siz bu çıkışları 1saniyede bir yapar iseniz bunu digital saat(saatin saniye kısmını) yapımında kullanırsınız,1 dk da bir yaparsanız digital saatin dakika kısmını yönetirsiniz…… başka bir örnek olarak merdiven lambasının açık kalma süresini istediginiz gibi yönetebilirsiniz ve daha bir çok alanda kullanıldıgı için(bütün digital devrelerde var) 555 en çok kullanılan entegredir
Şimdi farklı kapasitör ve R1 ve R2 dirençleri kullanarak çıkışın nasıl degiştigini görelim

Monostable Çalışma Bağlantısı:

Bu bğlantıda 555 entegresine bir tane direnç ve bir tane kondansatör bağlanır. Bağlanan bu devre elemanlarının değerlerine göre entegrenin darbe zamanlama süresi belirlenir. Tetikleme pini olan 2 nolu pine bir direnç üzerinden gerilim verilir. Gerilim verildiği sürece çıkıştan hiçbirşey alınmaz. Bir buton ile 2 nolu pin toprağa bağlanır. Butona basıldığında 2 nolu pine gerilim verilmemiş olur. Bu da entegreyi çalıştırarak tek bir darbe üretmesini sağlar. Tek darbe üretilip tekrar 0 konumuna geldiğinde, butona bir daha basılana kadar 0 konumunda kalır. Butona her basıldığında tek darbe üretilir. Buton burda tetik görevini yapar. Bu bağlantıya monostable denmesinin sebebi her tetiklemede sadece tek darbe üretmesidir.

555

Bu devreye bağlanan R direnci ve C kondansatörü ile zamanlayıcı süresi belirlenir. Çıkış sinyali şöyle hesaplanır: T = 1,1 x R x C

Buradaki R Ohm cinsinden, C ise F cinsinden hesaplanır. R direnci 10k ile 14M arasında olmalıdır. C kondansatörü ise 100pF ile 1mF arasında seçilmelidir.

Örneğin;

R = 10K

C = 10uF olarak alınırsa;

10K = 10.000 Ohm

10uF = 0,01mF = 0,00001 F

T = 1,1 x 10.000 x 0,00001

T = 0,11 sn olarak bulunur

Astable Çalışma Bağlantısı:

Bu bağlantıda monostable’ye ek olarak 2 nolu uç ile 7 nolu uç arasına bir direnç eklenir. C kondansatörü R1 ve R2 üzerinden şarj olup sadece R2 üzerinden deşarj olur. Bu işlemi sürekli olarak tekrarlar. Yani çıkış sinyali sürekli 1 ve 0 şeklinde değişir. Monostableden farkı budur. Monostable her tetiklemede tek bir darbe üretirken astable sürekli darbeler oluşturur

555

Bu bağlantının tetikleme süresi şöyle hesaplanır:

555

t1 = sinyalin yüksek seviyesi

t2 = sinyalin düşük seviyesi t1 = 0,693 x ( R1 + R2) x C

t2 = 0,693 x (R2) x C

T = t1 + t2

Kondansatör R1 ve R2 üzerinden şarj olduğundan t1 hesaplanırken R1 ve R2 toplanarak C ile çarpılır. Deşarj olurken de sadece R2 üzerinden deşarj olduğundan sadece R2 ile çarpılır.

t1 süresine darbe süresi de denir. R1 ve R2 dirençleri ayarlı direnç olarak kullanılırsa t1 ve t2 süreleri üzerinde oynanabilir. t1 ve t2 nin ayarlanmasına darbe genişlik modülasyonu denir. Mesela 555 tetiklemeleriyle motor döndürülecekse R1 ve R2 dirençleri değiştirilerek motorun dönüş hızı ayarlanabilir.

R2 direncine seri olarak ayarlı direnç bağlanırsa devrenin çalışması sırasında bile direnç değiştirerek zamanlama ayarlanabilir.

555

555

3 Boyutlu Görünüm

PCB

PCB Alttan Görünüm 

PCB

PCB Üstten Görünüm

[ 555 hesaplama programı ]

DİRENÇ

POPÜLER KONULAR

PRATİK BİLGİLER

SAĞLAMLIK KONTROLÜ - TESTİ

POPÜLER PROJELER

TEKNOLOJİ SİTELERİ

POPÜLER SİTELER